Co je to kinetóza?

Pojmem kinetóza se označuje stav, který se nejčastěji projevuje závratí, nechutenstvím, nevolností a zvracením. Doprovodné příznaky mohou zahrnovat pokles krevního tlaku, pocit únavy, bledost a pocení. Ačkoliv se řada nepříjemných pocitů při kinetóze vztahuje k trávicímu ústrojí, problém vzniká ve vnitřním uchu a následně mozku. S kinetózou se nejčastěji setkáváme v případě cestování, nezřídka však může doprovázet pohled na jedoucí či pohybující se předměty, tekoucí vodu; snadno může vzniknout také např. na kolotoči.
V průběhu jízdy dopravním prostředkem jsou totiž do mozku odesílány 2 protichůdné informace o tom, co se děje s naším tělem. Oči, které se dívají ven, zaznamenávají pouze nepatrný pohyb, naopak rovnovážné ústrojí ve vnitřním uchu vysílá jasný signál o tom, že je tělo v pohybu. Rozpor mezi těmito vjemy způsobuje konflikt, který nedokáže mozek sladit. V centrální nervové soustavě pak dochází k dezorientaci a podráždění vegetativního nervstva s následným projevem kinetózy.

Je nějaká skupina pacientů, která kinetózou trpí více?

Kinetóza si nevybírá. Častěji se vyskytuje u osob mladších, především u dětí, než u starších. Svoji roli může sehrát plnost žaludku, avšak jasné vysvětlení těchto důvodů a zároveň zaručené nefarmakologické řešení eliminace kinetózy není zatím známo.

Doporučujete lidem, kteří trpí kinetózou užívat nějaké léky nebo je lepší se jim vyhnout a nevolnost se snažit nějak překonat?

K předcházení a léčbě cestovní nevolnosti je indikován léčivý přípravek Kinedryl.

Co to Kinedryl je a jak se užívá?

Kinedryl je lék ve formě tablet, který mohou užívat dospělí i děti již od 2 let. Tableta se snadno dělí, což umožnuje pohodlné dávkování i malým dětem. Kinedryl můžeme podávat preventivně, pokud víme, že problémy s největší pravděpodobností nastanou. V tomto případě dospělí užívají 1 tabletu 60 minut před začátkem cesty, při dlouhotrvajícím cestování je možné podávat půl – 1 tabletu v intervalu 2 – 3 hodin. Děti ve věku 2 – 6 let užívají čtvrt tablety, ve věku 6 – 15 let čtvrt až půl tablety opět 60 minut před začátkem cesty. Při dlouhotrvajícím cestování se může podání dvakrát zopakovat v intervalu 2 – 3 hodin.

Kinedryl lze podat i tehdy, pokud kinetóza již nastala. V tomto případě užívají dospělí 2 tablety jednorázově, při nedostatečném účinku potom v intervalech 30 minut půl – 1 tabletu až po maximálně 4 tablety. Při náhlém zvracení je účelnější počáteční dávku 2 tablet nepodat najednou, ale rozdělenou do 4 dávek v intervalu několika minut.

Jaké účinné látky Kinedryl obsahuje?

Léčivý přípravek Kinedryl obsahuje 2 účinné látky: komplex moxastinu s chlorteofylinem (moxastin teoklát) a kofein.

Moxastin byl syntetizován Dr. Protivou – našim předním farmaceutickým chemikem již v roce 1949. Jeho antiemetické a antivertiginózní působení je dáno snížením dráždivosti centra pro zvracení v prodloužené míše na podněty ze spouštěcí zóny a též snížením vnímavosti organismu vůči podnětům, které u citlivých lidí vyvolávají akutní poruchy vegetativních funkcí, projevujících se nauzeou a zvracením.

Z jakého důvodu obsahuje přípravek také kofein?

Kofein je psychostimulans, které je v přípravku Kinedryl obsaženo pro zmírnění sedativních až hypnotických účinků moxastinu.

Bezpečnost léku byla prověřená více než 40 lety používání v klinické praxi bez zaznamenání vážných nežádoucích účinků.

Výdej léčivého přípravku Kinedryl není vázaný na lékařský předpis. Kinedryl není hrazený z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Dříve než přípravek předepíšete nebo doporučíte, seznamte se, prosím, s úplným souhrnem údajů o přípravku, který naleznete na www.noventis.cz a nebo zde

Video spot

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.